09:00 – 09:30  Τελετή έναρξης – Ομιλία της Διευθύντριας κας Αφεντούλη Σοφίας

09:30 – 09:35  Οι Έλληνες μαθητές παρουσίασαν τη χώρα τους.

09:40 – 10:30 Οι Έλληνες μαθητές καλωσόρισαν την Ευρώπη με παραδοσιακά τραγούδια.

10:30 – 10:45 Οι Έλληνες μαθητές παρουσίασαν κάποια στοιχεία σχετικά με τη Δημοκρατία (γέννηση του Δημοκρατικού πολιτεύματος – μορφές – βασικά χαρακτηριστικά)

10:45 – 11:00 Ομιλία από τον καθηγητή του Αριστοτέλειου Παν/μιου Θεσσαλονίκης κ.  Γ. Συνεφάκη με τίτλο «Το Σχολείο ως φυτώριο δημοκρατικής,  κοινωνικής και αξιοκρατικής συνείδησης»

11:00 – 11:30  Έγινε διάλειμμα για καφέ, γνωριμία με τους Έλληνες καθηγητές

11:00 – 12:00  Η κάθε εθνική αντιπροσωπεία παρουσίασε την ψηφιακή αφίσα που προετοίμασε. Αυτές οι αφίσες έδειχναν τι σημαίνει Δημοκρατία στο κάθε σχολείο ξεχωριστά, πώς μπορούν να υιοθετήσουν δημοκρατικές δομές, τρόπο σκέψης και                                 πρακτικές και πώς να διορθωθεί η ήδη υπάρχουσα κατάσταση των δημοκρατικών δομών στα σχολεία. Αφίσα Ελλάδας, αφίσα Γερμανίας, αφίσα Βελγίου, αφίσα Ιταλίας.

12:00 – 13:30 Οι μαθητές όλων των εθνικών ομάδων συνεργάστηκαν και παρήγαγαν μία κοινή ψηφιακή αφίσα που αποτελεί την συνισταμένη όλων των θέσεων καθώς και έναν Σχολικό Κανονισμό βασισμένο στις αρχές της δημοκρατίας.
Ο Σχολικός Κανονισμός αποφασίστηκε από την ολομέλεια των μαθητών να τεθεί σε ψηφοφορία προς έγκριση την τελευταία ημέρα των εργασιών, την Παρασκευή 24/03/2017.