23 Μαρ 2017

2η Διεθνική Συνάντηση Erasmus Plus – Ημέρα 4η

Συντάκτης: ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: 2η Διεθνική Συνάντηση, Ανταλλαγές μαθητών, Θεσσαλονίκη - Ελλάδα, Προσφυγική κρίση

10:00 –  12:00 Ομιλία από τον καθηγητή του Παν/μιου Μακεδονία  Κ. Τσιτσελίκη στην  αίθουσα εκδηλώσεων της Φιλόπτωχου Αδελφότητος Θεσσαλονίκης.με θέμα «Οι πρόσφυγες στην Ελλάδα : ένα Ευρωπαϊκό ζήτημα» . Συμμετείχαν εκτός από τους δικούς μας μαθητές και μαθητές από το 14ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης. Μετά την ομιλία του καθηγητή, το λόγο πήραν μαθητές Έλληνες και Γερμανοί, οι οποίοι κατέθεσαν τις δικές τους εμπειρίες. Αυτό βοήθησε πολύ να γίνει μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, όπου καταδείχτηκε πως όντως η προσφυγική κρίση είναι ένα ευρωπαϊκό ζήτημα, το οποίο αν αντιμετωπιστεί σωστά και οργανωμένα μπορεί να ωφελήσει τις τοπικές κοινωνίες και οικονομίες παρά να βλάψει όπως φοβούνται πολλοί.

Claudia Hertz - P3230952

12:00 – 14:30 Οι μαθητές της κάθε χώρας, πρόβαλλαν βίντεο με συνεντεύξεις που πήραν οι ίδιοι από πρόσφυγες. Ήταν μία πάρα πολύ φορτισμένη συγκινησιακά δραστηριότητα, καθώς οι μαθητές ήρθαν σε άμεση επαφή με τις δραματικές ιστορίες των προσφύγων. Βίντεο Ελλάδας, βίντεο Γερμανίας, βίντεο Βελγίου.

14:30 – 16:00 Σε συνεργασία πάλι με τη ΜΚΟ IRC οι μαθητές έπαιξαν τα «Προσφυγικά περάσματα» : μία διασκευή ενός παιχνιδιού προσομοίωσης της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες. Εκπαιδευτικό υλικό (Παρουσίαση, βίντεο 1, βίντεο 2, βίντεο 3). Ήταν μια πολύ έντονη εμπειρία που δημιούργησε πολλά και έντονα συναισθήματα στα παιδιά, βίωσαν σε μεγάλο βαθμό τις δυσκολίες που συναντά ένας πρόσφυγας στο ταξίδι του προς την ασφάλεια.