28 Νοέ 2016

Ανταλλαγή μαθητών 1ης Διεθνικής Δραστηριότητας Μάθησης στην Avola της Ιταλίας

Συντάκτης: ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ | Κάτω από: 1η Διεθνική Συνάντηση, Avola Italy, Ανταλλαγές μαθητών, Προσφυγική κρίση, Σχολικός εκφοβισμός

Από τις 20 ως τις 24 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η 1η ανταλλαγή μαθητών του προγράμματος στο Istituto D’Istruzione Superiore Statale “Majorana”στην Avola της Ιταλίας. Συμμετείχαν οι μαθητές της Β’ Λυκείου Γορτσίδου Μαρίνα, Δημητριάδης Αθανάσιος, Καρνάρα Ελένη, Σαββοπούλου Αγγελική και οι καθηγητές Ανδρεάδης Δημήτριος, Γλαράκη Μαρία και Γιαννίκης Γεώργιος. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές παρακολούθησαν διαλέξεις ειδικών με δύο κύριους θεματικούς άξονες. Ο πρώτος αφορούσε το Σχολικό Εκφοβισμό και τρόπους πρόληψης και δράσης και ο δεύτερος αφορούσε την προσφυγική κρίση και τα προβλήματα ενσωμάτωσης των παιδιών προσφύγων στο σχολείο.

Παρουσίασαν τα αποτελέσματα των ερευνών που είχαν κάνει στο σχολείο σχετικά με το Σχολικό Εκφοβισμό, όπως επίσης παρουσίασαν και μία λεπτομερή ιστορική αναδρομή του φαινομένου της μετανάστευσης και προσφυγιάς στη χώρα μας. Συμμετείχαν σε διεθνή στρογγυλά τραπέζια, συζητώντας με τους ξένους μαθητές το πρόβλημα του Σχολικού εκφοβισμού προτείνοντας και υιοθετώντας πρακτικές λύσεις. Και τέλος συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες μαζί με μαθητές από τα άλλα σχολεία εταίρους αλλά και παιδιά προσφύγων.

Επίσης πήραν μέρος σε δραστηριότητες εκτός σχολείου (ξεναγήσεις στις Συρακούσες: αρχαιολογικό πάρκο της Νεάπολης, ναός του Απόλλωνα στο νησί της Ορτυγίας, Avola: ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης, στην Όπερα, στον Καθεδρικό ναό και την Κρύπτη του κ.λ.π).

Η ελληνική αντιπροσωπεία των μαθητών άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, τόσο με την ανάλυση αλλά και την παρουσίασή που έκαναν για τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου του Σχολικού Εκφοβσιμού όσο και με την γενικότερη στάση και συμπεριφορά τους.  Εξάλλου οι οικογένειες που φιλοξένησαν τους μαθητές μας έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις για αυτούς.
Οι καθηγητές παρουσίασαν την τρέχουσα κατάσταση της προσφυγικής κρίσης στην Ελλάδα και τόνισαν τις πολύ μεγάλες προκλήσεις που εμφανίζονται στην εκπαιδευτική διαδικασία. Συζήτησαν επίσης και συμφώνησαν για τις εργασίες που θα λάβουν χώρα κατά τη δεύτερη ανταλλαγή μαθητών που θα λάβει χώρα στην Ελλάδα τον Μάρτιο του 2017.

20161121_092326

Καλωσόρισμα στο σχολείο Istituto D’Istruzione Superiore Statale “Majorana” στην Avola

Παρουσίαση συμπερασμάτων για το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού

Στιγμιότυπο από τη συνεργασία μαθητών από Ελλάδα, Ιταλία και Γερμανία