2lykprev's blog

Ιστολόγιο του 2ου ΓΕ.Λ Πρέβεζας

Eνημέρωση υποψηφίων για εισαγωγή στα A.E.I. και τις σχολές συναρμοδίων υπουργείων (στρατιωτικές σχολές, αστυνομικές) μέσω πανελλαδικών εξετάσεων με βάση τον Ν.4777/2021 (Α΄25)

Μάι 202125

Οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι., στις Α.Ε.Α., στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., καθώς και στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων, μόνο εφόσον έχουν επιτύχει στις πανελλαδικές εξετάσεις βαθμολογική επίδοση ίση ή μεγαλύτερη της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής των ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση (Ε.Β.Ε. ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών), αν συντρέχει τέτοια περίπτωση, και της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση (Ε.Β.Ε. σχολής, τμήματος ή εισαγωγικής κατεύθυνσης).

Περισσότερες πληροφορίες για την ενημέρωση των υποψηφίων για το σύστημα εισαγωγής και την ΕΒΕ:

[Ενημέρωση υποψηφίων για σύστημα εισαγωγής]

[ΦΕΚ: Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής]

[ΦΕΚ: Εύρος Συντελεστή ΕΒΕ]