«ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ν-ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ. Τι μπορούμε να μάθουμε διαβάζοντας την Επιπεδοχώρα»

Γράφουν: η Μελίνα Σιώζη & η Αλίκη Παπαδοπούλου, μαθήτριες

Στις 4 Νοεμβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, η δεύτερη διάλεξη του προγράμματος «Μαθηματικά και Λογοτεχνία» με εισηγήτρια την κα Σίσσυ Μιχαλοπούλου, Εκπαιδευτικό Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ΜΑ Μαθηματικά στην Εκπαίδευση ΕΚΠΑ – ΜΑ ΤΠΕ για την Εκπαίδευση ΕΚΠΑ.
Μέσα από το βιβλίο «Επιπεδοχώρα» και την ιστορία ενός τετραγώνου, μας εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβανόμαστε τις τρεις διαστάσεις. Συζητήσαμε επίσης κάποια πράγματα σχετικά με τη τέταρτη διάσταση και το χρόνο. Στο τέλος παρακολουθήσαμε μία πολύ ενδιαφέρουσα ταινία-animation, που είχε φτιαχτεί από μαθητές της πέμπτης δημοτικού, το οποίο μας έκανε όλους να γελάσουμε!
Η κα Μιχαλοπούλου κατάφερε με απλά και κατανοητά λόγια να εξηγήσει δύσκολες έννοιες έτσι ώστε να καταφέρουν να τις αντιληφθούν ακόμα και παιδιά του δημοτικού.
Η διάλεξη είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Η κα Μιχαλοπούλου μας έκανε διάφορες ερωτήσεις όπως και εμείς σε εκείνη και έτσι συμμετείχαμε και εμείς χωρίς να είμαστε απλά παθητικοί δέκτες.