Επίσκεψη στο μουσείο Ύδρευσης της ΕΥΑΘ.

Επίσκεψη στο μουσείο Ύδρευσης της ΕΥΑΘ.

Οι μαθητές του Β2 του 2ου Γελ Ωραιοκαστρου, επισκέφθηκαν την Τετάρτη 4/5/2022 το μουσείο Υδρευση ς στην περιοχή των παλιών δημοτικών σφαγείων της Θεσσαλονίκης.

Ακολούθησε ξενάγηση από το προσωπικό του μουσείου, οι μαθητές μας εντυπωσιαστηκαν από το βιομηχανικό κτίριο φτιαγμένο από μέταλλο και τούβλα καθώς και από τον μηχανολογικο εξοπλισμό του. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι διαδοχικές φάσεις υδροδότησης της Θεσσαλονίκης με ατμολεβητα,πετρελαιοκινητη μηχανή και ηλεκτρομηχανη.

Στόχος του μουσείου είναι να αναδείξει βιωματικά  την τεχνική κληρονομιά της Θεσσαλονίκης στον τομέα της υδροδότησης και να μυησει τα παιδιά σε θέματα εξοικονομησης νερού και προστασίας του περιβάλλοντος.

Η επίσκεψη οργανώθηκε από τους καθηγητές Κατριβανο Εμμανουήλ (ΠΕ03) και Αγζικιοκαρογλου Εφη(ΠΕ04).