Το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνσιμό Καθαρή Ενέργεια  στην μάχη για την Κλιματική Αλλαγή.

Μια STEM δραστηριότητα παρουσίασε  το Σάββατο 4/6/2021, ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου στο 2ο Πανελλήνιο Διαγωνσιμό Καθαρή Ενέργεια  στην μάχη για την Κλιματική Αλλαγή, που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Φυσικών.

Την ομάδα αποτελούσαν οι μαθητές  Αβραμίδου Ελισάβετ Β΄λυκείου, Καρύδη Δανάη Β’ λυκείου, Καμά Ειρήνη Β’ λυκείου, Καραγιάννης Αλκης Β’ λυκείου, Βερβενιώτης Σίμος Α’ λυκείου, Ηλιάδης Ρωμανός Α’ λυκείου.και οι εκπαιδευτικοί   Χατζηγεωργίου Γεώργιος (βιολόγος), Καραγιάννη Ευτυχία (φυσικός) και  Σιώρου Πολυξένη (φυσικός). Στην εργασία συνεργάστηακν ο φοιτητής του Cambridge Αλέξανδρος Τερζόπουλος και την υλοποίηση της εργασίας στήριξε η πρόεδρος της Επιτροπή Παιδείας κ Λία Δρόσου καθώς και οι πρόεδροι της Δευτεροβάθμιας Επιτροπής και του τοπικού συμβουλίου κ Τάσος Χαλκίδης και Μαρία Αραμπατζίδου.

Ο τίτλος της εργασίας  «Παραγωγή ηλεκτρισμού από φωτοευαισθητοποιημένα ηλιακά κύτταρα με διάφορες φυτικής προέλευσης χρωστικές».