Σε διαγωνισμό αρχαίων ελληνικών στην Ιταλία συμμετείχε το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου

Τρείς μέρες στην Ιταλία, παρέα με ανθρώπους που αγαπάνε να διαβάζουν Πλάτωνα και άλλους κλασσικούς, με ανθρώπους που αγαπάνε τα αρχαία ελληνικά.. Για πρώτη φορά  το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου συμμετείχε σε διεθνή διαγωνισμό αρχαίων ελληνικών στην Ιταλία και συγκεκριμένα στην πόλη Frattamaggiore, στη Napoli. Συνολικά 100 μαθητές από κλασσικά λύκεια της Ιταλίας,  συμμετείχαν στον διαγωνισμό. Μεταξύ αυτών και οι δυο δικοί μας μαθητές ο Αρης και η Φαιη.

Ο διαγωνισμός ήταν αφιερωμένος στην Πολιτεία του Πλάτωνα. Η όλη διαδικασία κράτησε 6 ώρες για τους μαθητές, με ένα απαιτητικό απόσπασμα, σύμφωνα με την συνάδελφο Ανατολή Γκαγκοπούλου και τους Ιταλούς φιλολόγους που βρίσκονταν εκεί. Οι δυο μαθητές μας τιμήθηκαν με ιδιαίτερη εύφημο μνεία και μάλιστα τους τίμησαν πρώτους και καταχειροκροτήθηκαν!

Συνολικά, έγιναν 4 βραβεύσεις για τους 100 συμμετέχοντες. Η πρώτη φορά μας γέμισε με εμπειρίες και μας έδωσε την δυνατότητα να καταλάβουμε πόσο πολύ εκτιμούν την αρχαία ελληνική γλώσσα, ειδικά σε μια περιοχή όπως η Napoli, όπου το ελληνικό στοιχείο ήταν από πολύ παλιά ισχυρό και με έντονη παρουσία.

Τέλος είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία να επισκεφθούμε την αρχαία Πομπηία αλλά και το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Napoli όπου φιλοξενούσαν τα γλυπτά του Canova.

Συγχαρητήρια στην Φαίη και στον Άρη για την παρουσία τους στον διαγωνισμό  και στην συνάδελφο και φίλη Ανατολή Γκαγκοπούλου που ανέλαβε την προετοιμασία τους. Οι Ιταλοί μας έδωσαν ραντεβού για την επόμενη χρονιά… τώρα που είμαστε πιο πλούσιοι σε εμπειριες εύχομαι να υπάρξουν παιδιά που θα συμμετέχουν.

Πολλές ευχαριστίες στην διευθύντρια του σχολείου κ Σαρανταυγά Κωνσταντίνα και τον συλλογο γονέων (παλιό και νεο ΔΣ ) που κάλυψαν τα έξοδα μετακίνησης των μαθητών και της συναδέλφου. Τέλος να ευχαριστήσουμε την συναδελφο και ουσιαστικά την ψυχη της εκδήλωσης Teresa Maiello για την φιλοξενία καθώς και όλους τους συνεργάτες της!!!

Link απο τον τοπικό τύπο.

zzzzz