Βράβευση του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2019-2020

Μια ακόμη διάκριση για το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, αφού βραβεύεται με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning για την περίοδο  2019-2020.

Τι σημαίνει όμως αυτή η διάκριση για το σχολείο μας:

Σύμφωνα με τον φορέα του etwinning:

Τα Σχολεία eTwinning αναγνωρίζονται ως ηγέτες στον τομέα τους και μεταλαμπαδεύουν την εμπειρία και τις γνώσεις τους ως προς τα εξής:

• Ψηφιακή πράξη
  • Πρακτική ψηφιακής ασφάλειας
  • Καινοτόμες και δημιουργικές παιδαγωγικές προσεγγίσεις
  • Προώθηση της συνεχούς επαγγελματικής επιμόρφωσης του προσωπικού
  • Προώθηση συνεργατικών μαθησιακών πρακτικών με το προσωπικό και τους μαθητές

Η αναγόρευση σε Σχολείο eTwinning προσφέρει αναγνώριση για το καινοτόμο έργο που επιδεικνύουν τα σχολεία ως προς την προώθηση της πολιτειότητας, της πολιτισμικής συνείδησης και της ψηφιακής ικανότητας. Επίσης, αναγνωρίζει το έργο που τα σχολεία έχουν να επιδείξουν ως προς την καλλιέργεια μιας κουλτούρας συνεργασίας εντός και εκτός αυτών, σε επίπεδο τοπικών κοινοτήτων και χωρών.

Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning εφαρμόστηκε για πρώτη φορά με μεγάλη επιτυχία το 2017. Από τότε, 1.212 σχολεία έχουν τιμηθεί με την Ετικέτα Σχολείου eTwinning για το 2018-2019. Τον Μάιο του 2018 ορισμένα από τα σχολεία αυτά παρακολούθησαν ένα ξεχωριστό συνέδριο που διερευνούσε τις δυνατότητες της Ετικέτας Σχολείου eTwinning στη Ρώμη. Μπορείτε να διαβάσετε τα αποτελέσματα του συνεδρίου εδώ.

Η ανακοίνωση της ομάδας etwinning αναφέρει:

Congratulations! Your school has been awarded with the eTwinning School Label 2019-2020 and this is a great achievement by the eTwinning team in your school!

The official announcement will be made on the eTwinning.net Portal this week and on other eTwinning and European Commission’s news channels.

What’s next

• You can proudly use the eTwinning School Label (here attached) on your school’s website.
  • Shortly, we will send you a package containing some eTwinning materials and of course the eTwinning School plaque.
  • You will be invited to participate in the eTwinning Schools’ Group and in the various activities dedicated to eTwinning Schools.

Congratulations again for being an example for all the other schools: we count on your dedication and commitment to promote eTwinning and its values, which are represented by the eTwinning Schools’ mission which you can download here: https://www.etwinning.net/files/etwinningschool/etwinning_school_mission.pdf.

The eTwinning Team