Το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου προσκεκλημένο στην ημερίδα του ΙΚΥ, να παρουσιάσει τις εμπειρίες από την υλοποίηση προγραμμάτων Erasmus+

Πρόσκληση για συμμετοχή στην τεχνική Ημερίδα που διοργάνωσε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus του ΙΚΥ στην Θεσσαλονίκη δέχτηκε το 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου.

Η πρόταση αφορούσε την παρουσίαση των Στρατηγικών Συμπράξεων μεταξύ σχολείων και οι  εμπειρίες στα προγράμματα Erasmus+ που υλοποιήθηκαν  στο σχολείο μας την διετία 2016-18 και συνεχίζουν να υλοποιούνται.

Ομιλητές απο την πλευρά του ΙΚΥ – Εθνικής Ομάδας ο προιστάμενος κ Αθανσόπουλος, η Συντονίστρια Σχολικής  Εκπαίδευσης κ Μαρία Ξαρχουλάκου, οι υπεύθυνες Σχεδίων  ΚΑ2  του Τομέα Σχολικής  Εκπαίδευσης κ Τζαγκαρουλάκη και η Αδαμοπούλου, ο Χατζηγεωργίου Γ απο 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου και Κουσίδου Ευλ. του 9ου Γυμνασίου Καλαμαριάς.

Στην Ημερίδα έδωσαν το παρόν πάνω απο 250 εκπαιδευτικοί απο όλη την Βόρεια Ελλάδα των οποίων οι αιτήσεις έγιναν δεκτές για το 2018.

Συνολικά, σύμφωνα με τους υπευθύνους του ΙΚΥ οι φετινές εγκρίσεις έφθασαν  τις 407.