»

Μαΐ 24

» Διχασμός» ο τίτλος του πίνακα που καλλιτεχνήθηκε απο την Ελισάβετ Γκιόκα στα πλαίσια των δημιουργικών εργασιών

Η ταξη ασχοληθηκε με το θεμα της γυναικας στη συγχρονη εποχη.Οργανωθηκαν ομαδες για τους εξης θεματικους αξονες: 1. γυναικα και ΜΜΕ 2. γυναικα και διαφημιση 3. υγεια και γυναικα σε σχεση με περιβαλλοντικες συνθηκες αλλα και την κλιματικη αλλαγη.3. στερεοτυπα και προκαταληψεις σε σχεση με τη γυναικα 4. δικαιωματα των γυναικων.

Τα παιδια συμμετειχαν ελευθερα σε οποια ( η οποιες)ομαδες ηθελαν.Τα τελικα συμπερασματα δοθηκαν απο την Εγγλεζου Παναγιωτα. Δοθηκε η δυνατοτητα καλλιτεχνικης εκφρασης στην βαση του προβληματισμου που κατατεθηκε στην παρουσιαση των επιμερους εργασιων.

Ο πινακας καλλιτεχνηθηκε απο την Ελισαβετ Γκιοκα, η οποια τον παρουσιασε και τον ανελυσε στην ταξη. Ο τιτλος » διχασμος» δοθηκε στο εργο απο τους μαθητες του τμηματος.

Μερος των τελικων συμπερασματων: » Συμφωνα με τον ορισμο που διατυπωθηκε στο καταστατικο του παγκοσμιου οργανισμου υγειας (1946) υγεια ειναι η κατασταση της πληρους σωματικης, ψυχικης και κοινωνικης ευεξιας………….. Ειναι δεδομενο ωστοσο οτι τα προτυπα ομορφιας δεν ειναι παντα συνυφασμενα με την οψη της υγειας».

Υπευθυνες καθηγητριες Ε.Καραγιαννη ΠΕ 4 και Π.Ταχματζιδου ΠΕ 2. Η παρουσιαση στο συνολο της διηρκησε 5 διδακτικες ωρες και εγινε με power point.