Η συνάντηση eHAND Erasmus+ στο 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου

Λίγα λόγια  πριν την  φιλοξενία και το meeting Erasmus+ στο  Ωραιόκαστρο

Πλησιάζουμε προς το  Meeting του Ωραιοκάστρου. Σε λίγες  ημέρες, το σχολείο μας και οι οικογένειες των μαθητών μας θα έχουν την δυνατότητα να  φιλοξενήσουν 29 μαθητές και 15 καθηγητές από την Ιταλία, Γαλλία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Εσθονία και Τουρκία στα πλαίσια του προγράμματος  Erasmus+ Project,  “Effects of Human Activities on Natural Disasters” – “e-HAND” με κωδικό 2016-1-IT02-KA219-024518-7  .

Είναι μια πρωτόγνωρη εμπειρία  για το σχολείο μας,  για μαθητές και καθηγητές, αφού είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Καλούμαστε να διοργανώσουμε μια όμορφη, αλλά  και εποικοδομητική συνάντηση, με ενδιαφέρουσες επιμορφωτικές δράσεις και επισκέψεις. Πάνω σε αυτό εργαζόμαστε.

Όλοι οφείλουμε να στηρίξουμε την προσπάθεια, μαθητές, εκπαιδευτικοί,  γονείς αλλά και ο δήμος Ωραιοκάστρου.  Από όλους χρειαζόμαστε βοήθεια. Είτε είναι μαθητές που ανήκουν στην ομάδα Erasmus+ του σχολείου (και ήδη συμμετέχουν), είτε είναι μαθητές που δεν ανήκουν στην ομάδα αλλά μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν. Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς.

Οι γονείς είναι  το στήριγμά μας σε αυτή την προσπάθεια. Είναι ήδη κοντά μας λόγω της φιλοξενίας των 29 μαθητών/τριών αλλά προσπαθούμε να είναι ακόμη πιο ενεργή η συμμετοχή τους. Ο Δήμος ήδη μας στηρίζει στην προσπάθειά μας.

Θέλω να πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι  πολύ καλό, χάρη στην προσπάθεια όλων μας. Οι εμπειρίες μιας τέτοιας διοργάνωσης  είναι καταπληκτικές και αποτελούν παρακαταθήκη για το μέλλον.

Ο συντονιστής

Χατζηγεωργίου Γιώργος

Just a few words before the Erasmus + hosting and meeting in Oreokastro

We are approaching the International Meeting in Oreokastro. In a few  days, our school and our students’ families will be able to host 29 students and 15 teachers from Italy, France, Portugal, Romania, Estonia and Turkey within the Erasmus + Project, “Effects of Human Activities on Natural Disasters” – “e-HAND” code 2016-1-IT02-KA219-024518-7.

This is an unprecedented experience for our school, students and teachers, since this is the first time it will take place. We are faced with the challenge of organizing a beautiful, but constructive meeting with interesting educational activities and visits and we have been working on it tirelessly.

We all have to support the effort, students, teachers, parents and the municipality of Oreokastro. We need everyone’s help; whether they are students belonging to the Erasmus + group of the school (and already participating), or students who do not belong to the group, but can and want to help. The same applies to teachers.

Parents are our support system in this endeavor. They are already working closely with us due to the hospitality of the 29 students, but we are trying to make their participation even more active. The Municipality already supports us in our efforts.

I am hopeful that the outcome of this meeting will be very good, thanks to all of our efforts. The experiences of the organization of such a meeting are amazing and form our future heritage.

The Coordinator

Chatzigeorgiou Giorgos