Προβολή Ντοκιμαντέρ

Φεβ 202018

Η Ομάδα Συμμετοχικής Δράσης παρακολούθησε σήμερα το βραβευμένο ντοκιμαντέρ Landfill Harmonic (“Η ορχήστρα της ανακύκλωσης – Μια συμφωνία του ανθρώπινου πνεύματος”) των Brad Allgood και Graham Townsley. Η ταινία αφηγείται την ιστορία μιας ομάδας μαθητών, η οποία παίζει όργανα κατασκευασμένα αποκλειστικά από σκουπίδια. Όταν η προσπάθεια δασκάλου και μαθητών διακινείται στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η ορχήστρα εκτοξεύεται στο επίκεντρο του παγκόσμιου ενδιαφέροντος.

Μετά το τέλος της προβολής του ντοκιμαντέρ ακολούθησε συζήτηση με επίκεντρο τις κοινωνικές ανισότητες της παγκοσμιοποίησης και τον τρόπο με τον οποίο αυτές αντικατοπτρίζονται στο φυσικό περιβάλλον, αλλά και τη δύναμη που κρύβει μέσα της η κοινότητα και γενικά κάθε ομάδα με όραμα και συνοχή. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στα δύο κεντρικά συνθήματα της ταινίας: “Ο κόσμος μας στέλνει σκουπίδια, εμείς τους επιστρέφουμε μουσική” και “Το ότι δεν έχουμε τίποτα, δεν είναι δικαιολογία για να μην κάνουμε τίποτα”.