Aπό το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς στον Όλυμπο

Σ΄ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΝ

Φέτος στις απαρχές της σχολικής χρονιάς κάποιοι τολμηροί μαθητές κατάφεραν να ανέβουν στην κορφή του ψηλότερου βουνού της ελληνικής επικράτειας.
Με οδηγό και εμψυχωτή τον γυμναστή-καθηγητή τους και εφόδιο τη λαχτάρα να κατακτήσουν το άγνωστο, το καινούριο.
Όπως κάθε τι καινούριο είχε και το ρίσκο της αποτυχίας.
Αυτό το ήξεραν όταν στο μονοπάτι που ανηφόριζαν είχαν τον ενθουσιασμό και την χαρά παράλληλα με το φόβο της αποτυχίας και της απογοήτευσης.
Τη ζωή την ίδια δηλαδή. Το μυστικό ….να ισορροπείς ανάμεσα στα δύο. Γιατί θα έρθουν και τα δύο. Γι αυτό να είστε σίγουροι και έτοιμοι και δυνατοί!
Μπράβο λοιπόν σε αυτούς που τόλμησαν και πέτυχαν. Μπράβο και σε αυτούς που από υπέρμετρο ζήλο ή άλλους λόγους λύγισαν στο ανηφόρι της ζωής.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε σας που όπως είπε ο ποιητής «γεύεστε τη ζωή ως ένα μικρό δισταγμό ανάμεσα στο θαυμαστικό και το ερωτηματικό». Και πάλι… ΜΠΡΑΒΟ!
Δ.Κ

a3a2

a5a1

Κατηγορίες: Δραστηριότητες, Επισκέψεις - Εκδρομές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.