Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα – EOM: Europe On the Move Λουξεμβούργο 7-11/5/2014

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό συνέδριο του δικτύου σχολείων “Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα”  που διοργανώθηκε στο Λουξεμβούργο απο το σχολείο Lycée Michel-Rodange,  απο 7 έως 11 Μαϊου 2014, με κεντρικό θέμα τη μετανάστευση. Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε απο 2 καθηγητές και 5 μαθητές. Οι  μαθητές συμμετείχαν σε τέσσερις ομάδες εργασίας που ασχολήθηκαν με θέματα που προσέγγισαν τη μετανάστευση απο πλευράς Λογοτεχνίας, Τέχνης (ζωγραφική & φωτογραφία), Γεωγραφίας, Ιστοριάς & Πολιτικής και μέσω μιας Θεατρικής παράστασης. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου παρουσιάστηκε μια σύντομη ιστορική αναδρομή και μια σύγχρονη ματιά στο μεταναστευτικό ρεύμα στην Ελλάδα.

lux1 lux2 lux3 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Κατηγορίες: Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.