Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό Συνέδριο TANSSI στη Φινλανδία

Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχε στο ετήσιο συνέδριο του Δικτύου 20 σχολείων “Εκπαίδευση χωρίς Σύνορα ” του οποίου αποτελεί μέλος απο το 1990.

Το συνέδριο πραγματοποίηθηκε στην πόλη Jyvaskyla της Φινλανδίας απο τις 9 έως τις 13 Μαΐου 2012 με θέμα  “TANSSI” που σημαίνει χορός, και κατα τη διάρκειά του πραγματοποιήθηκαν διάφορα εργαστήρια – workshops με κεντρικό θέμα τον χορό και στο τέλος παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα σε μια μουσικοχορευτική παράσταση με τη συμμετοχή όλων των μαθητών.

Κάθε σχολείο απο κάθε χώρα εκπροσώπησαν συνοδοί καθηγητές και 4 μαθητές . Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς εκπροσώπησαν οι καθηγητές Γιώργος Νικολακάκης και Χρυσή Κατούδη μαζί με τις μαθήτριες Ευλαμπίδου Φωτεινή, Καρφή Ζωή, Παντελίδου Ηλιάννα και Σιδηροπούλου Αριστέα.

Κατηγορίες: Επισκέψεις - Εκδρομές, Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.