Συμμετοχή στο 4ο Συνέδριο Πληροφορικής

Το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς συμμετείχε στο 4ο Συνέδριο Πληροφορικής  που έλαβε χώρα στο κέντρο διάδοσης επιστημών “Νόησις” στις 8 Μαΐου 2012, παρουσιάζοντας στην κεντρική σκηνή την εργασία “Στεγανογραφία – Κρυπτογραφία : απο τη λακεδαιμονική σκυτάλη στην ψηφιακή υπογραφή”. Η εργασία αυτή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος Ερευνητική Εργασία – Project με υπέυθυνο καθηγητή τον κο Γιώργο Νικολακάκη ΠΕ20. Την εργασία παρουσίασαν οι μαθητές της Α’ τάξης Μαυρομάτης Ιορδάνης και Παπαδοπούλου Σωτηρία.

Ταυτόχρονα, μαθητές του σχολείου απο το τμήμα Ερευνητικής Εργασίας – Project με θέμα “Rock και άλλες ιστορίες” με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Παρασκευή Δρίτσα, έλαβαν μέρος ενεργά στο πρόγραμμα European School Radio το οποίο κάλυπτε την εκδήλωση με μουσική, συνεντεύξεις και πολλές άλλες δραστηριότητες.

Κατηγορίες: Επισκέψεις - Εκδρομές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.