Κρυπτογραφία – Στεγανογραφία

Υπεύθυνος Καθηγητής : Γιώργος Νικολακάκης ΠΕ20

Εδώ μπορείτε να ανοίξετε και να δείτε την εργασία ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΙΑ – ΣΤΕΓΑΝΟΓΡΑΦΙΑ σε μορφή pdf

Cryptography

Το θέμα της ερευνητικής εργασίας επιλέχτηκε με σκοπό οι μαθητές :

– να διαπιστώσουν την ανάγκη διασφάλισης της εγκυρότητας και αυθεντικότητας των πληροφοριών που διακινούνται καθημερινά
– να αναγνωρίζουν τον κίνδυνο διαρροής και καταγραφής πληροφοριών στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες
– να κατανοήσουν τα βασικά είδη και τις μεθόδους κρυπτογράφησης / στεγανογράφησης
– να κατασκευάσουν/κατανοήσουν ένα απλό σύστημα κωδικοποίησης / αποκωδικοποίησης
– να καλλιεργήσουν συνεργατικές δεξιότητες και να αναπτύξουν πνεύμα  συλλογικής  δημιουργίας με την ανταλλαγή και σύνθεση διαφορετικών απόψεων

Κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας οι  μαθητές αρχικά δημιούργησαν μια ιστορική αναδρομή από την αρχαιότητα έως και σήμερα, για να διερευνήσουν τους τρόπους και τις μεθόδους κρυπτογράφησης /στεγανογράφησης που χρησιμοποιήθηκαν κατά καιρούς αλλά και να κατανοήσουν την ανάγκη που υπήρχε και συνεχίζει να υπάρχει, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό σήμερα,  για την ασφαλή διακίνηση των πληροφοριών μέσω ιστορικών αναφορών.
Στη συνέχεια διερευνήθηκαν συγκεκριμένοι τρόποι κρυπτογράφησης στη σύγχρονη εποχή, οι οποίοι βρίσκουν εφαρμογές στην καθημερινότητα (π.χ. Κώδικες σήμανσης προϊόντων – Bar Code, QR Code, Μαγνητικές κάρτες κ.α.). Οι ομάδες εργασίας χρησιμοποίησαν διαμορφωμένο ιστοχώρο από τα wikispaces για την καταγραφή (ανέβασμα), τη διόρθωση ή και συμπλήρωση των επιμέρους εργασιών, την ανταλλαγή πληροφοριών και την επικοινωνία μεταξύ αυτών και του συντονιστή. Επιπλέον, πέρα από το διερευνητικό ρόλο της εργασίας, κατά τη διάρκεια της ερευνητικής εργασίας πραγματοποιήθηκαν κάποια εκπαιδευτικά παιχνίδια-δραστηριότητες σχετικά με την κρυπτογραφία και την ασφαλή επικοινωνία .
Συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν με τη συμμετοχή όλων των μαθητών τα παρακάτω παιχνίδια που αναφέρονται στο  “Computer Science Unplugged” Bell, Witten, and Fellows, 1998 :
•    Απόκρυψη πληροφορίας (Information Hiding)
•    Πρωτόκολλα κρυπτογραφίας (Cryptographic protocols)
•    Κρυπτογράφηση με δημόσιο κλειδί (Public key encryption)
•    Έλεγχος και διόρθωση σφαλμάτων πληροφορίας (Error Detection)
Η τελευταία δραστηριότητα (παιχνίδι) αναφέρεται στο Παράρτημα στο τέλος της εργασίας

Γιώργος Νικολακάκης – Καθηγητής Πληροφορικής,  Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων

One Response to Κρυπτογραφία – Στεγανογραφία

1. Ο/Η Peandbal λέει:

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο, μου έδωσε ιδέες για το πρότζεκτ που δουλεύουν οι μαθητές μου εφέτος.