ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ ΓΙΑ ΡΩΜΗ

ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΩΝ

Τετάρτη 8/3 : για τις αποσκευές των παιδιών  το λεωφορείο θα βρίσκεται στο χώρο του σχολείου για αναχώρηση στις 14:00

Πέμπτη 9/3 για το αεροδρόμιο.  Στις 12:30 θα βρίσκεται στο χώρο του σχολείου για αναχώρηση

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι μαθητές θα έχουν μαζί τους ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Ή ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ (αυτοί που δεν έχουν ταυτότητα) την Πέμπτη 9/3 για το check in στο αεροδρόμιο.

1) Δεν επιτρέπονται στο αεροπλάνο συσκευασίες υγρών μεγαλύτερες των 100 mlκαι συσκευασίες τύπου λακ, τζελ κτλ.

2) Η χειραποσκευή στο αεροπλάνο θα έχει μέγιστες διαστάσεις 55x40x20 εκ. και το μέγιστο βάρος 10 Kg.

3) Θα γίνει ενημέρωση γονέων από τους συνοδούς την Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι στο σχολείο.

4) Ενώ το πρακτορείο μας διαβεβαίωσε προφορικά ότι η εγγύηση είναι 25 Ευρώ ανά μαθητή και καταβάλλεται κατά την πρώτη μέρα στο ξενοδοχείο, στο ενημερωτικό φυλλάδιο που μας απέστειλε αναφέρεται το ποσό των 20 Ευρώ. Πάντως είτε 20 είτε 25 ευρώ, τα χρήματα αυτά θα επιστραφούν στους μαθητές κατά την αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Αν τελικά το ποσό είναι 20 ευρώ θα επιστραφούν την πρώτη μέρα στους μαθητές τα επιπλέον 5 ευρώ που έχουν ήδη καταβάλει.

5) Εισιτήρια για Μουσεία και χώρους επίσκεψης 18,5 (ή 21,5 Ευρώ αν επισκεφτούμε και τη Βίλλα Ντ’ Εστέ), αναλυτικά παρακάτω:

α) Κόστος κράτησης & εισόδου για το Κολοσσαίο : 1,5 Ευρώ ,

β )Κόστος κράτησης & εισόδου για το Τίβολι – Βίλλα Ντ’Εστε (πιθανή επίσκεψη) : 3 Ευρώ,

γ)Κόστος κράτησης & εισόδου για την Πομπηία : 1 Ευρώ,  και

δ) Το κόστος για τα μουσεία του Βατικανού είναι: 3 ευρώ η κράτηση, επιπλέον 8 ευρώ η είσοδος στα μουσεία και επιπλέον 5 ευρώ τα ακουστικά που θα κάνουν χρήση οι μαθητές και θα ακούν την ξενάγηση του ξεναγού στα ελληνικά, (δηλ. 16 ευρώ).

Διαβάστε οπωσδήποτε το ενημερωτικό φυλλάδιο του πρακτορείου:

2ο Λύκειο Κιλκίς-ΡΩΜΗ 2017

Καιρός στη Ρώμη