Άνοιγμα των σχολείων μετά τις διακοπές Χρ/νων – Συχνές Ερωτήσεις

1. Πόσα σελφ τεστ θα κάνουν οι μαθητές την πρώτη εβδομάδα ;

Προβλέπεται ένα επιπλέον σελφ τεστ για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας σχολείων. επομένως την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν τρία σελφ τεστ αντί για δύο.
Από τη δεύτερη εβδομάδα και μετά , δηλαδή μετά τις 17 Ιανουαρίου οι μαθητές θα κάνουν δύο σελφ τεστ.

2. Πότε θα πρέπει να γίνονται τα σελφ τεστ;

Το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

3. Τα σελφ τεστ είναι υποχρεωτικά και για τους εμβολιασμλενους;

Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.

4. Πού γίνεται η δήλωση του σελφ τεστ;

Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.

Οι δηλώσεις σελφ τεστ μαθητών που φοιτούν σε ιδιωτικές σχολικές μονάδες συνεχίζουν να υποβάλλονται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr.

ΠΡΟΣΟΧΗ : Σας θυμίζουμε ότι οι μαθητές εκτός της δήλωσης του αποτελέσματος των σελφ-τεστ στην πλατφόρμα edupass, οφείλουν να έχουν μαζί τους εκτυπωμένη τη σχολική καρτα που εκδίδεται από την πλατφόρμα. Αν υπάρχει αδυναμία εκτύπωσης της κάρτας, αυτή συμπληρώνεται χειρόγραφα.
ΠΡΟΣΟΧΗ, η κάρτα δεν γίνεται δεκτή στο κινητό, ούτε αποστέλλεται με email στο σχολείο, και τα παιδιά δεν θα μπαίνουν στην τάξη.