MasterClass Κέρκυρα 2019

Όπως τα τελευταία χρόνια έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική δραστηριότητα: MasterClass Κέρκυρα 2019
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε από 30 μαθητές της Β΄ και Γ’ Λυκείου από το 1ο, 2ο, 4ο, και 5ο Λύκειο Κέρκυρας
Την εκδήλωση τη διοργάνωσε η Ελληνική Ομάδα Εκλαϊκευσης με εκπρόσωπο τον καθηγητή του ΕΜΠ κο Τράκα και με την αρωγή του ΕΚΦΕ Κέρκυρας στα πλαίσια δραστηριοτήτων του ΕΙΦΕΕ. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε αρχικά μία εκτενής περιγραφή του θεωρητικού μοντέλου του Καθιερωμένου Πρότυπου. Στη συνέχεια, στο εργαστήριο πληροφορικής του 2ου Λύκείου, λαμβάνοντας οι μαθητές πραγματικές μετρήσεις από το CERN ακολούθησαν τα επιστημονικά βήματα για την ανακάλυψη του μποζόνιου Ζ. Τα αποτελέσματα της ομάδας δημοσιοποιήθηκαν σε Ευρωπαϊκή βάση δεδομένων στη Νορβηγία.

MasterClass Κέρκυρα 2019