Πρωτιά σε Ευρωπαϊκό διαγωνισμό για τη Βιοποικιλότητα – (Δελτίο Τύπου)

ΠΡΩΤΙΑ ΤΟΥ 2ου ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

ENVRI PLUS

Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου ΓΕΛ Κέρκυρας επισκέφθηκε τη νότια Ιταλία από 24 έως 30 Απριλίου 2017 μετά από πρόσκληση του Πανεπιστημίου του Lecce. Η ομάδα συμμετείχε στο ευρωπαϊκό περιβαλλοντικό πρόγραμμα ENVRI το οποίο ασχολείται με τη βιοποικιλότητα και την προστασία του περιβάλλοντος στον ευρωπαϊκό χώρο. Οι μαθητές ετοίμασαν δύο ταινιάκια μικρού μήκους , γραπτή παρουσίαση και αφίσα σχετικά με τη βιοποικιλότητα στην περιοχή αλυκών Λευκίμμης, εργασίες που αξιολογήθηκαν με πολύ υψηλή βαθμολογία από την επιτροπή του φορέα διοργάνωσης του προγράμματος.

Την Παρασκευή 28-4-2017 οι μαθητές συμμετείχαν σε διαδικτυακό διαγωνισμό με ανάλογο θέμα στον οποίο συμμετείχαν 14 σχολεία (Γυμνάσια και Λύκεια) από διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Οι μαθήτριες και μαθητές του 2ου ΓΕΛ Κέρκυρας έλαβαν την πρώτη θέση στην κατηγορία των Λυκείων, ενώ τρεις εκπρόσωποι της μαθητικής ομάδας και ένας διδάσκων είναι προσκεκλημένοι στην τελετή απονομής των βραβείων που θα γίνει στη Grenoble της Γαλλίας την Τετάρτη 17-5-2017!
Την περιβαλλοντική ομάδα του 2ου ΓΕΛ Κέρκυρας αποτελούν οι μαθητές:
• Ανδριώτη Σοφία
• Βάρελης Νικόλας
• Βασιλείου Αλίκη
• Βλαχοπούλου Δάφνη
• Καλαντζή Δήμητρα
• Καλογερόπουλος Στέλιος
• Κασταμονίτης Τζέλος
• Λάμπουρας Άγγελος
• Σκούρτης Πέτρος
• Συλάι Αγγελική
Την εκπαιδευτική ομάδα αποτελούν οι εκπαιδευτικοί:
• Βούλγαρη Νυμφοδώρα
• Γκουλιούμης Νίκος
• Δημησιάνος Παναγιώτης
• Κοντομάρη Δώρα
• Μιχαλοπούλου Άντα
• Χαλικιόπουλος Σπύρος

Επελέγησαν ομόφωνα να εκπροσωπήσουν την ομάδα στη βράβευση οι μαθήτριες Βασιλείου Αλίκη, Καλαντζή Δήμητρα και Συλάι Αγγελική.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου ΓΕΛ Κέρκυρας εύχεται σε όλες τις μαθήτριες και τους μαθητές του να έχουν πάντα επιτυχίες!