«Αιμοδοσία, Μεταμόσχευση μυελού των οστών και Εθελοντισμός»

Το σχολείο μας, το  2ο ΓΕΛ Φαρσάλων σε συνεργασία με το Γραφείο Εκπαίδευσης Νοσηλευτικής Υπηρεσίας Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας & Τμήμα Αιμοδοσίας Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας διοργάνωσε, την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019, ημερίδα με θέμα: «Αιμοδοσία, Μεταμόσχευση μυελού των οστών και Εθελοντισμός» στο Πολιτιστικό Κέντρο Φαρσάλων.                                                                      Οι μαθητές, που αποτελούν τους εν δυνάμει εθελοντές αιμοδότες και δωρητές μυελού των οστών, ενημερώθηκαν για τη διαδικασία της λήψης αίματος ή μυελού των οστών και κατανόησαν την αναγκαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας (αφού το αίμα είναι αναντικατάστατο) αλλά και της δωρεάς μυελού των οστών για μεταμόσχευση.

Τονίστηκε ότι η δωρεά αίματος ή μυελού των οστών είναι δώρο ζωής προς τον πάσχοντα συνάνθρωπο, το πολυτιμότερο δώρο.

Έναρξη : Μουσική Εκδήλωση μαθητών του Γενικού Λυκείου Φαρσάλων

Xαιρετισμός: Βλαχάκη Σοφία, μαθήτρια Α΄Λυκείου

10:30-10:35   Ερρίκος Ντυνάν:  Ο Πατέρας του Εθελοντισμού

Βασιλείου Γεωργία, Μαθήτρια Γ’ Λυκείου

10:35-10:40πμ  Καρλ Λαντστάινερ: Ο Εφευρέτης των Ομάδων Αίματος,

Νικολοπούλου Νίκη, Μαθήτρια Γ’ Λυκείου

10:40-10:55    Ιστορία της Αιμοδοσίας Κυριάκου Δέσποινα: MD, PhD Kαθηγήτρια Ιατρικής των Μεταγγίσεων Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

10:50-11:05   Συστατικά του Αίματος, Ειρήνη Στεργίου: Ειδική Νοσηλεύτρια ΠΕ, MSc, Τμήμα Αιμοδοσίας  Π.Γ.Ν. Λάρισας

11:05-11:20  Εθελοντική Αιμοδοσία,Γεωργία Γιάτσιου: Ειδική Νοσηλεύτρια Χειρουργικής ΤΕ, Ανάνηψη Καρδιοχειρουργημένων Ασθενών Π.Γ.Ν. Λάρισας

11:20-11:35  Ομάδες Αίματος

Κιουτσούκουστα Δέσποινα: Νοσηλεύτρια ΤΕ, Τμήμα Αιμοδοσίας Π.Γ.Ν. Λάρισας

11:35-11:50   Η Ασφάλεια του Αίματος, Ερασμία Ρούκα: Βιολόγος, Τμήμα Αιμοδοσίας Π.Γ.Ν. Λάρισας

11:50πμ -12:10  Μεταμόσχευση Μυελού των οστών, Κυριάκου Δέσποινα:  Kαθηγήτρια Ιατρικής των Μεταγγίσεων Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

12:10-12:20  Σύστημα Ιστοσυμβατότητας , Τσουρβελούδης Ιωάννης : Επιμελητής Α΄ΕΣΥ Αιματολογίας, Τμήμα Αιμοδοσίας Π.Γ.Ν. Λάρισας

12:20- 12:30  Παρουσίαση δράσεων Δήμου Φαρσάλων στον τομέα της Υγείας, Παναγιωτοπούλου Κυριακή,

Πρόεδρος ΔΗ.ΚΕ.ΦΑ, Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης

12:30 – 12:40 Παρουσίαση δράσεων Αιμοδοτικού Συλλόγου επαρχίας Φαρσάλων Λούκουτου Σούλα,    Πρόεδρος  Αιμοδοτικού Συλλόγου

12:40 – 12:45  Μουσική Εκδήλωση μαθητών του Γενικού Λυκείου Φαρσάλων-Λήξη

Συμμετέχουν οι Μαθητές:    Βασιλείου Γεωργία (Γ΄Λυκ), Κυριαζόπουλος Βασίλης (Γ΄Λυκ), Παπαγεωργίου Βασίλης (Γ΄Λυκ), Μάτης Σωτήρης (Β΄Λυκ), Γκαραγκούνης Κων/νος (Α΄λυκ)

Διοργάνωση 2ο Γενικό Λύκειο Φαρσάλων.

Υπεύθυνη συντονισμού της εκδήλωσης ήταν η εκπαιδευτικός Κουτσοπούλου Φωτεινή με την αρωγή της εκπαιδευτικού Μαγαλιού Ελένης , σε συνεργασία με Γραφείο Εκπαίδευσης Νοσηλευτικής Υπηρεσίας Πανεπιστημιακού  Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας & Τμήμα Αιμοδοσίας Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Λάρισας (Υπεύθυνες συντονισμού: Κυριάκου Δέσποινα, Μαλίτα Αικατερίνη, Τσιγάρα Σταυρούλα).

Επιμέλεια Αφίσας: Σταυροθεοδώρου Κατερίνα , εκπ/κός

Ευχαριστούμε το Δήμο Φαρσάλων για την παραχώρηση της αίθουσας, τους υπαλλήλους του για τη βοήθειά τους και το ανθοπωλείο  ΖΙΝΝΙΑ για την προσφορά ειδών ανθοκομίας και διακόσμησης.