Το 2ο Λύκειο Φαρσάλων μεταξύ των βραβευμένων σχολείων eTwinning

Μια πολύ σημαντική διάκριση ήλθε να προστεθεί στο σχολείο μας, 2ο Λύκειο Φαρσάλων, καθώς βραβεύτηκε με την ετικέτα «Σχολείο eTwinning», μαζί με άλλα 1.004 σχολεία από όλη την Ευρώπη και 69 σχολεία συνολικά από την Ελλάδα. Τα σχολεία eTwinning αναγνωρίζονται ως υποδειγματικά σχολεία αναφορικά με τη χρήση καινοτόμων και δημιουργικών παιδαγωγικών προσεγγίσεων, την προώθηση ψηφιακών πρακτικών και της ψηφιακής ασφάλειας, την ενίσχυση της ομαδοσυνεργατικής και της δια βίου μάθησης. Προϋποθέσεις για τη βράβευση ενός σχολείου με την ετικέτα e-Twinning αποτελούν η ενεργός συμμετοχή σε προγράμματα e-Twinning και η βράβευση προηγούμενων έργων eTwinning με Εθνικές και Ευρωπαϊκές Ετικέτες Ποιότητας. Η βράβευση αυτή είναι το επιστέγασμα μιας μακρόχρονης συλλογικής προσπάθειας, η οποία υποστηρίχθηκε θερμά από τον Διευθυντή του σχολείου μας κ.Βάιο Καρακοντάκη και αγκαλιάστηκε από όλους τους μαθητές.

Η προσπάθεια συντονίστηκε από την κ. Ζησούλα Γκουτσιουκώστα, φιλόλογο του σχολείου μας και eTwinning Ambassador Λάρισας & Μαγνησίας, σε συνεργασία με την κ.Βασιλική Σαμαρίνα, καθηγήτρια αγγλικών, την κ. Ελένη Μαγαλιού, βιολόγο, την κ.Ιωάννα Βόντσα, μαθηματικό, , και με τη συμβολή της κ. Ρουμπίνας Αναγνωστοπούλου, καθηγήτριας πληροφορικής και υπεύθυνης του εργαστηρίου, της κ. Ευαγγελίας Γκιάτου, θεολόγου, της κ. Φωτεινής Κουτσοπούλου, κοινωνιολόγου, και της κ. Κατερίνας Σταυροθεοδώρου, καθηγήτριας εικαστικών.