2023-2024

Πανελλήνια Ημέρα φιλοζωΐας

Πανελλήνια Ημέρα Φιλοζωΐας

Με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου μας σε θέματα φιλοζωίας καθώς και προστασίας και υιοθεσίας αδέσποτων ζώων, με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου, πραγματοποιήθηκαν από την καθηγήτρια αγγλικών, κ. Μπανά Εύη, δράσεις, ξεχωριστά σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας (από την Τρίτη 2-4-2024 έως και την Πέμπτη 4-4-2024). Αυτές υλοποιήθηκαν με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, η οποία από τη φετινή σχολική χρονιά καθιερώθηκε από το ΥΠΑΙΘΑ, να εορτάζεται στις 4 Απριλίου κάθε σχολικού έτους.   Στο πλαίσιο των δράσεων, οι μαθητές παρακολούθησαν ταινίες μικρού μήκους και βίντεο σχετικά με το θέμα, ακολούθησε διαλογική συζήτηση και ενημέρωση για θέματα στείρωσης, υιοθεσίας και νομοθεσίας για τα ζώα συντροφιάς, καθώς και για τους τρόπους φροντίδας αδέσποτων ζώων.  Ανταποκρίθηκαν επίσης, με μεγάλη επιτυχία, στην πρόταση της υπεύθυνης καθηγήτριας να συγκεντρώσουν τροφές για αδέσποτες γάτες και σκύλους. Η προσφορά τους μοιράστηκε σε δύο φιλοζωικά σωματεία της πόλης μας. Οι σύλλογοι «Φίλοι των Ζώων Δράμας» και «PetMates Rescue»  εκτίμησαν  και αγκάλιασαν την προσπάθεια μας να συνδράμουμε στο έργο τους που αφορά στη φροντίδα των αδέσποτων ζώων.  Ελπίζουμε να βάλαμε στις καρδιές των μαθητών μας ένα “λιθαράκι” με σκοπό να εφαρμόζουν όσα έμαθαν καθημερινά και όχι μόνο μία μέρα το χρόνο.

Φωτό 2     Φωτό 3  Φωτό 5  Φωτό 6