Περιβαλλοντικά

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2023-2023

Την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023, ο Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη βράβευση τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Follow Green”, σε ειδική εκδήλωση που οργανώθηκε στο Ολυμπιακό Κέντρο του Δήμου γι αυτό τον σκοπό. Ανάμεσα στα σχολεία ήταν και το δικό μας.
IMG 1968Οι δύο μαθητές Παύλος Κακουλίδης και Βασίλης Καραμάνης, που ήταν οι υπεύθυνοι της ανακύκλωσης μαζί με συμμαθητές τους,  Δημ. Γιαννακόπουλος,  Χρ. Γκρτσιούδης, Στ. Κουσίδης, Κων/νος Μαντούδης, Απ. Μπουρούδης,  Ιωα. Παπαδέλης, & Ιασ. Σαρίδης, οι οποίοι θέλουν να ενταχθούν στην ομάδα την φετινή χρονιά, παραβρέθηκαν στην εκδήλωση. Συνοδός ορίστηκε η κα Λαλάγκα Στυλιανή.

Συγχαίρουμε τους μαθητές!

MG 3245

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2022-2023

Διάχυση του προγράμματος Π.Ε. στην ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων 15/5/2023

Αφυπνιζόμαστε για το περιβάλλον, νοιαζόμαστε για το μέλλον μας
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρία Μαγγανά, Ευστράτιος Τσακίρης, Άννα Σιώπη

ΒΙΝΤΕΟ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗς ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Στις 30 Ιανουαρίου 2023, η παιδαγωγική ομάδα ERASMUS της Β΄λυκείου παρουσίαση εργασίες με θέματα τα διάφορα είδη της ανακύκλωσης προκειμένου να ευαισθητοποιήσει όλα τα μέλη της σχολικής μονάδας.
Οι παρουσιάσεις των μαθητών παρουσιάζονται εδώ.

Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση για το πρόγραμμα “Follow green” και προσπάθεια εγγραφής των μαθητών στο πρόγραμμα. Ορίστηκαν δύο μαθητές από την Α΄Λυκείου ως υπεύθυνοι για την ανακύκλωση στο σχολείο (eco-dedicated students), ο Κακουλίδης Παύλος Κακουλίδης και ο Βασίλης Καραμάνης.

follow gr IMG 4778

“FOLLOW GREEN”

FOLLOW GREEN POSTERΤον Νοέμβριο 2022 το σχολείο μας μπήκε στο πρόγραμμα του Δήμου Πυλαίας-Χορτιάτη “Follow Green”.

To FOLLOWGREEN™ είναι μία πλατφόρμα που επιβραβεύει την ανακύκλωση και ταυτόχρονα ευαισθητοποιεί τους πολίτες.  Οι βασικές λειτουργίες της είναι οι εξής:

• Οι πολίτες δημιουργούν λογαριασμό και κερδίζουν πόντους μέσω online εκπαιδευτικών δράσεων για την ανακύκλωση (όπως άρθρα, βίντεο ή κουίζ) και μέσω καταχώρησης της ανακύκλωσης που κάνουν στον δήμο τους.
Μετά την εγγραφή του σχολείου μας μας ήρθαν οι πράσινοι κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού και πλαστικού.

Ισχύουν οι πρακτικές ασφάλειας και διαχείρισης δεδομένων.
Υπεύθυνος Προγράμματος
Ευάγγελος Τζανίδης

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Δικτύου “Κλικ, Προστάτευσέ το!!!” με θέμα:

Κλικ, Προστάτευσε τη Μουσική

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Λαλάγκα Στυλιανή

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Νοιάζομαι για το περιβάλλον! Μείωση απορριμμάτων, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση”

Υπεύθυνη προγράμματος: Μαγγανά Μαρία ΠΕ85, Συνεργάτες εκπαιδευτικοί: Δρίτσαρη Χρυσούλα ΠΕ02, Λαζαρίδου Βασιλεία ΠΕ02

Το σύνολο σχεδόν των συναντήσεων έγινε εξ αποστάσεως λόγω της πανδημίας COVID-19.

Οι συμμετέχοντες μαθητές αρχικά ευαισθητοποιήθηκαν διερευνώντας περιβαλλοντικά θέματα παγκόσμιας κλίμακας που επέλεξαν οι ίδιοι, όπως το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η ατμοσφαιρική ρύπανση , η ρύπανση από πλαστικά, η τρύπα του όζοντος, εκπόνησαν και παρουσίασαν στην ομάδα σχετικές εργασίες :

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΦΗ_ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΑΡΙΣΙΩΝ

ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ

ΡΥΠΑΝΣΗ ΑΠΟ ΠΛΑΣΤΙΚΑ

Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου η  περιβαλλοντική ομάδα συμμετείχε  σε δίωρο εργαστήριο με τίτλο «Zero Waste: Γίνε μέρος του κύκλου» που συντόνισαν οι εκπαιδεύτριες της οργάνωσης «ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία» στο πλαίσιο του έργου «Zero Waste Strategy: Methods and Implementation in Black Sea Basin» (ZeroWasteBSB). Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και Εθνικούς Πόρους και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση για το ζήτημα των απορριμμάτων, καθώς και στην ανάπτυξη καλών πρακτικών μείωσης των απορριμμάτων –ιδίως των πλαστικών– στην καθημερινή ζωή.

Οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες μοιράστηκαν την εμπειρία τους από τη συμμετοχή στο διαδικτυακό εργαστήριο όπως και τους προβληματισμούς τους για τις απειλές που δέχεται σήμερα το περιβάλλον στη σχολική εφημερίδα:

——————————————————————————————————————————

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2019-2020

Η Ανακύκλωση και τα Οφέλη της”

Υπεύθυνη προγράμματος: Μαγγανά Μαρία ΠΕ85, Συνεργάτες εκπαιδευτικοί: Αρβανίτης Ιωάννης ΠΕ04, Τσακίρης Ευστράτιος ΠΕ04

Οι συμμετέχοντες μαθητές γνώρισαν την έννοια της ανακύκλωσης, τα βασικά είδη της ανακύκλωσης και τα οφέλη της, μελέτησαν το πρόβλημα της ρύπανσης από τα μικροπλαστικά, καλλιέργησαν  αξίες, στάσεις και συμπεριφορές  για την ορθολογική διαχείριση των απορριμμάτων  και την προστασία του περιβάλλοντος γενικότερα. Ανέπτυξαν πνεύμα συνεργασίας μεταξύ τους και μετέδωσαν  τις γνώσεις που απέκτησαν και στους υπόλοιπους μαθητές, καθηγητές, γονείς.

Τελική εργασία προγράμματος: ΠΠ 2019_20 ΜΙΚΡΟΠΛΑΣΤΙΚΑ