Επίσκεψη στην έκθεση «Ορυκτά και Άνθρωπος» – «Ορυκτά και Τέχνη»

Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών δράσεων του σχολείου, οι μαθητές της Γ’ Λυκείου  την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019 ξεναγήθηκαν στην έκθεση που διοργανώνουν το Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και τον Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ), «Τα Ορυκτά και ο Άνθρωπος» και «Τα Ορυκτά και η Τέχνη».

Η Έκθεση έχει ως σκοπό να φέρει τo ευρύτερο κοινό και ιδιαίτερα τους μαθητές όλων των βαθμίδων, κοντά στη χρησιμότητα των ορυκτών στην καθημερινή ζωή και τη διαχρονική αναγκαιότητά τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.

Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, «πρόκειται για μία έκθεση εξαιρετικού ενδιαφέροντος με πολιτιστικές, εκπαιδευτικές και εικαστικές προεκτάσεις. Τα ορυκτά αποτελούν μέρος της ζωής των ανθρώπων. Χωρίς αυτά δεν ζούμε, αφού βρίσκονται παντού γύρω μας, είτε στο φαγητό που τρώμε, τις μετακινήσεις, την επικοινωνία μας, την εργασία, την σύγχρονη τεχνολογία, την τέχνη και σε πολλαπλές μορφές της καθημερινότητας μας αλλά και των επιστημών του μέλλοντος».

Παράλληλα με τα εκθέματα υπήρξε προβολή όπου παρουσιάστηκε  η ιστορία των ορυκτών σε κάθε εποχή από την αρχαιότητα έως σήμερα και πώς αυτά συνδέονται με τη σύγχρονη τεχνολογία, αλλά και την εξέλιξη της επιστήμης.