Zero Waste: Γίνε μέρος του κύκλου

perivallon-onned-52

Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου οι μαθητές και μαθήτριες του Β3 συμμετείχαν διαδικτυακά σε δίωρο συμμετοχικό εργαστήριο «Zero Waste: Γίνε μέρος του κύκλου» στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Νοιάζομαι για το περιβάλλον! Μείωση απορριμμάτων, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση» υπό την ευθύνη των καθηγητριών Μ. Μαγγανά και Χ. Δρίτσαρη. Το εργαστήριο στόχευε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών για το ζήτημα των απορριμμάτων και τα σχετιζόμενα με αυτό περιβαλλοντικά, κοινωνικά, οικονομικά προβλήματα, καθώς και στην ανάπτυξη και υιοθέτηση καλών πρακτικών/στρατηγικών μείωσης των απορριμμάτων –ιδίως των πλαστικών– στην καθημερινή ζωή. Πραγματοποιήθηκε από τις εκπαιδεύτριες της οργάνωσης «ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία» στο πλαίσιο του έργου της οργάνωσης  «Zero Waste Strategy: Methods and Implementation in Black Sea Basin» (ZeroWasteBSB), που συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και Εθνικούς Πόρους.

Αρχικά οι εκπαιδεύτριες της ΑΝΤΙΓΟΝΗ παρουσίασαν με ποσοτικά δεδομένα τα προβλήματα που προκύπτουν από τη μη ορθολογική διαχείριση απορριμμάτων σε παγκόσμια κλίμακα και στη συνέχεια οι μαθητές και μαθήτριες δουλεύοντας σε ομάδες μέσα από το «παιχνίδι των αντιθέσεων», με αφόρμηση την παρατήρηση εικόνων, προβληματίστηκαν και μετά από συζήτηση στις ομάδες παρουσίασαν στην ολομέλεια τις απόψεις τους για το περιβαλλοντικό θέμα της κάθε εικόνας.