Διατροφικές συνήθειες των εφήβων

IMG_0017

Κατά τις πρώτες εβδομάδες του Μαρτίου το σχολείο μας συμμετέχει σε  εγκεκριμένη έρευνα για τις διατροφικές συνήθειες των εφήβων.  H μελέτη αυτή οργανώνεται στα πλαίσια του διεθνούς Eυρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος «BigO: Δεδομένα μεγάλης κλίμακας κατά της παιδικής παχυσαρκίας» (http://bigoprogram.eu).  Στόχος είναι η διερεύνηση του προφίλ των κοινοτήτων (π.χ. μιας πόλης ή περιοχής) σε σχέση με την επικράτηση του υπέρβαρου και της παχυσαρκίας.

Συμμετέχοντας στη μελέτη αυτή, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν αισθητήρες που χρησιμοποιούνται συχνά στις μελέτες ανθρώπινης συμπεριφοράς και να συνεισφέρουν σε μια σημαντική προσπάθεια για νέους τρόπους αντιμετώπισης της παιδικής παχυσαρκίας και του υπέρβαρου σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Θα αποκτήσουν, επίσης, τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές γνώσεις σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής των επιστημονικών και τεχνολογικών μελετών.  Στο σχολείο μας την έρευνα παρακολουθεί ο κος Ζαρογιάννης, υπ. Διδάκτωρ του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος.