Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων

40η Εθνική συνδιάσκεψη 13-16 Δεκεμβρίου 2019

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της 40ης Εθνικής Συνδιάσκεψης Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη το τριήμερο 13-16 Δεκεμβρίου. Στο Συνέδριο εκπροσώπησαν επάξια το Λύκειο Χορτιάτη οι μαθήτριες της Α΄τάξης Ευσεβίου Χριστίνα Αναστασία και Καλούση Παρασκευή, οι οποίες το βίωσαν ως μία συναρπαστική εμπειρία μάθησης και αλληλεπίδρασης.

Τη Συνδιάσκεψη διοργανώνει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδος για μαθητές/τριες σχολικών μονάδων των Περιφερειακών Διευθύνσεων Π.Ε. & Δ.Ε. Ηπείρου, Θεσσαλίας, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας και Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης. Οι Εθνικές Συνδιασκέψεις Επιλογής του ΕΚΝΕ αποτελούν προσομοιώσεις των διαδικασιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και διαρθρώνονται με βάση τους κανόνες του ίδιου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Οι μαθητές/τριες έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα μοναδικό πρόγραμμα που έχει ως θεμέλιο τον δημοκρατικό διάλογο στην Αγγλική γλώσσα πάνω σε επίκαιρα θέματα ευρωπαϊκού και διεθνούς ενδιαφέροντος. Η εν λόγω Συνδιάσκεψη έφερε τη θεματική «Το Μωσαϊκό της Αλλαγής: Από την Κοινωνική Αδράνεια στην Ενεργό Συμμετοχή».