Η Σχολική βιβλιοθήκη, πέρα από τη χρήση της ως χώρου συλλογής και επικοινωνίας με την πληροφορία, μας προσφέρει ένα άνετο και ευχάριστο περιβάλλον μελέτης και έρευνας. Οι εισερχόμενοι στο χώρο της βιβλιοθήκης οφείλουν να τηρούν τους παρακάτω κανονισμούς:
  • Aφήνουν τις τσάντες και άλλα προσωπικά αντικείμενα στην είσοδο της βιβλιοθήκης στη θέση που υποδεικνύει ο υπεύθυνος, πριν κατευθυνθούν στο αναγνωστήριο και στα βιβλιοστάσια.
  • Μέσα στην βιβλιοθήκη, τηρείται ησυχία,  ώστε να μπορούν οι υπόλοιποι να μελετούν απερίσπαστοι και δεν επιτρέπονται ανάρμοστες συμπεριφορές.
  • Σας υπενθυμίζουμε ότι δεν επιτρέπονται: το κάπνισμα, τα ροφήματα και τα τρόφιμα στο χώρο του αναγνωστηρίου.
  • Τα μέλη πρέπει να φροντίζουν για τη διατήρηση της καθαριότητας του χώρου και του υλικού. Δεν πρέπει να λερώνουν ή να γράφουν πάνω στα τραπέζια ,στα βιβλία και στο υπόλοιπο υλικό. Δεν επιτρέπεται να αφαιρούμε σελίδες από τα βιβλία η περιοδικά. Η βιβλιοθήκη διαθέτει φωτοτυπικό μηχάνημα για τους χρήστες της.
  • Ο χρήστης που χάνει ή επιστρέφει βιβλίο σε κακή κατάσταση οφείλει να το αντικαταστήσει ή, αν αυτό δεν υπάρχει στο εμπόριο, η αντικατάσταση γίνεται με παρόμοιο βιβλίο της ίδιας αξίας, το οποίο θα προτείνει η Διεύθυνση του σχολείου.
  • Απαραίτητος επίσης και ο σεβασμός στο υλικό της βιβλιοθήκης ( Η/Υ, φωτοτυπικό, έπιπλα, κτλ. ) .
  • Μαθητές και καθηγητές μπορούν να δανειστούν βιβλία ή περιοδικά εφόσον καταγραφούν τα στοιχεία τους στο βιβλίο δανεισμού. Η απομάκρυνση υλικού χωρίς γραπτή έγκριση μπορεί να θεωρηθεί ως κλοπή.
  • Οι καθηγητές που επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν την βιβλιοθήκη για την παρουσίαση ερευνητικών εργασιών η άλλες σχολικές δραστηριότητες σχετικά με το μάθημα διδασκαλίας τους (power point presentation, χρήση του DVD), παρακαλώ να ενημερώνουν το προσωπικό της βιβλιοθήκης δύο μέρες πιο νωρίς. Σας υπενθυμίζουμε ότι η βιβλιοθήκη δεν λειτουργεί ως χώρος διδασκαλίας, συνεδριάσεων μαθητών, για πρόβες & χορωδίες ή για την αποθήκευση υλικού, το οποίο δεν αρμόζει στον χώρο.

Οι εισερχόμενοι στο χώρο οφείλουν να τηρούν τους κανονισμούς της βιβλιοθήκης και να λαμβάνουν υπόψη τις υποδείξεις του προσωπικού. Οι χρήστες με ανάρμοστη συμπεριφορά και ασυνέπεια προς τον κανονισμό χρήσης της βιβλιοθήκης θα αποκλείονται από  την χρήση του χώρου και των υπηρεσιών της. Για οποιαδήποτε απορία η δυσκολία έχετε προς τον εντοπισμό του υλικού, μη  διστάζετε να απευθύνεστε στο προσωπικό.