Στο πλαίσιο της επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι διευθυντές/τριες των σχολικών μονάδων καλούνται να αποτυπώνουν συστηματικά το σύνολο των μαθητών που απουσιάζουν καθ’ όλη τη διάρκειας της ημέρας, ανά τάξη.
Η καταχώριση πραγματοποιείται στο myschool, μέσω ειδικής φόρμας διαθέσιμης από την επιλογή μενού Μαθητές -> Απουσίες -> Ημερήσιες Απουσίες.
Η κενή τιμή για τα εν λόγω πεδία δεν θα γίνεται δεκτή από το σύστημα, συνεπώς αν σε κάποια τάξη δεν υπάρχουν απουσίες, θα πρέπει να καταχωριστεί η τιμή ‘0’ (μηδέν).
Η συμπλήρωση είναι υποχρεωτική καθημερινά και αφορά στην τρέχουσα ημερομηνία κάθε φορά, η οποία ευκρινώς αναγράφεται στη σχετική ηλεκτρονική φόρμα. Η καταχώριση πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο μέχρι τις 23:59 μ.μ. κάθε ημέρας, όπου το σύστημα πλέον θα αρχικοποιείται για την καταχώριση της επόμενης ημερολογιακά ημέρας.
Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΣΟΦΙΑ ΖΑΧΑΡΑΚΗ