Σε συνέχεια της ενημερωτικής συνάντησης με τους διευθυντές/ντριες των Γυμνασίων και Λυκείων αρμοδιότητας του 2ου ΚΕΣΥ Δ Αθήνας, που έλαβε χώρα την Τρίτη 21-1 στο 5ο Γυμνάσιο Αλίμου συνοψίζουμε τα βασικά θέματα που συζητήθηκαν:
α) Τα Κ.Ε.Σ.Υ. διενεργούν ατομικές αξιολογήσεις και εκδίδουν αξιολογικές εκθέσεις γνωματεύσεις στις εξής περιπτώσεις: 1. υποβολή αιτήματος αξιολόγησης από τους γονείς στο Κ.Ε.Σ.Υ. 2. εισήγηση για αξιολόγηση του/της μαθητή/τριας από τη σχολική μονάδα. Και στις δύο περιπτώσεις είναι απαραίτητη η αίτηση αξιολόγησης από τους γονείς στο Κ.Ε.Σ.Υ. (δεχόμαστε αιτήσεις κάθε Τετάρτη 9.00-14.00) και από το σχολείο η παιδαγωγική-περιγραφική έκθεση (επισυνάπτεται δείγμα) καθώς και δείγματα γραφής του μαθητή/τριας στη Γλώσσα και τα Μαθηματικά (εργασίες, διαγωνίσματα).
Δείτε όλη το έγγραφο ΕΔΩ
Έντυπο παιδαγωγικής εκτίμησης της σχολικής εικόνας μαθητή  ΕΔΩ