Την Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2019 στις 6:30 μμ γονείς και μαθητές καρπώθηκαν τον ουσιαστικό λόγο της ιατρού, κ. Μπουσίου Δήμητρας σχετικά με το κάπνισμα και την εθιστική συμπεριφορά.
Οι γονείς αντιμετωπίζουν την εφηβεία των παιδιών τους, ηλικία κατά την οποία όχι μόνο οι γονείς και οι δάσκαλοι, αλλά προπάντων οι συναναστροφές επηρεάζουν τον έφηβο και εύκολα μπορούν να τον παρασύρουν να κάνει την αρχή.
  • Πώς μπορούμε να ισχυροποιήσουμε τη θέληση του εφήβου για να μπορέσει να αντισταθεί;
  • Πώς σε περιβάλλον καπνιζόντων γονέων, ο νέος θα μάθει να μην καπνίζει;
  • Πόσο βλαπτικά είναι τα 1-2 τσιγάρα την ημέρα;
Αυτά και άλλα ερωτήματα απαντήθηκαν από την πνευμονολόγο ιατρό, υπεύθυνη του προγράμματος «Πάρε ανάσα» που υλοποιεί η Ελληνική Πνευμονολογική Εταιρεία.
Οι μαθήτριές μας, Προύντζου Μιχαέλα, Μπέτση Πωλίνα, Σύγγουρα Ελένη, Σκαπέρα Ελπίδα και οι μαθητές Αλέξανδρος Τσίνγκο, Χρυσός Δημήτρης δραματοποίησαν κείμενα της κ. Μπουσίου, αναδεικνύοντας τη βλαπτική σημασία του καπνίσματος και κάθε εθιστικής συμπεριφοράς.