Την Πέμπτη 24.1.2019 το  τμήμα Α3 του σχολείου συνοδευόμενο από την κ. Ρομποτή Σταμάτα και τον κ. Καλογεράκο Πέτρο επισκέφθηκε την έκθεση ζωγραφικής με θέμα: «Από τον Άλιμο με θέα: Η Νεοελληνική ζωγραφική από τον Γύζη ως τον Μόραλη» στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αλίμου.
Πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στην έκθεση, όπου εκτίθενται πολύ αξιόλογα έργα νεοελλήνων ζωγράφων, Βολανάκη, Γύζη, Βασιλείου, Κανιάρη, Τσαρούχη, Τσόκλη, Μυταρά, Χατζηκυριάκου – Γκίκα, Μόραλη.
Οι μαθητές συμμετείχαν με ερωτήσεις και απαντήσεις. Στο τέλος έκαναν οι ίδιοι παρουσίαση των πινάκων που εντυπωσίασαν τον καθένα ξεχωριστά.
Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και η αναστροφή με την ξεναγό ευχαρίστησε και ωφέλησε τους μαθητές.