Την Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018 το σχολείο μας – αντί του καθιερωμένου περιπάτου – πραγματοποίησε επίσκεψη στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής με τη συμμετοχή και των τριών τάξεων. Οι μαθητές μαζί με τους καθηγητές τους ξεναγήθηκαν στο λεγόμενο και «Θυσιαστήριο της Λευτεριάς», όπου πολλοί αγωνιστές εκτελέστηκαν κατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής, με αποκορύφωμα τη μαζική εκτέλεση διακοσίων ατόμων την Πρωτομαγιά του 1944. Πέρασαν από την ίδια πόρτα που περνούσαν οι μελλοθάνατοι, ακολούθησαν τον ίδιο διάδρομο που οδηγούσε στον τόπο της θυσίας τους, στάθηκαν με δέος απέναντι στις πινακίδες με τα ονόματά τους. Είχαν, επίσης, την ευκαιρία να περιηγηθούν στα εκθέματα του νεοσύστατου Μουσείου Εαμικής Αντίστασης και στη συνέχεια να περάσουν λίγη ώρα στο σύγχρονο πάρκο αναψυχής που βρίσκεται δίπλα από το μνημείο.
     Όλοι οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από την υποβλητικότητα του χώρου, βίωσαν ξεχωριστά συναισθήματα συγκίνησης και σε συνδυασμό με την παρακολούθηση της κινηματογραφικής ταινίας «Τελευταίο Σημείωμα» την προηγούμενη εβδομάδα, εμπλούτισαν τις εμπειρίες και τα βιώματά τους.
Aφροδίτη Γεωργοπούλου, Φιλόλογος