Την Τετάρτη, 19-9-2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ενημέρωση όλων των μαθητών διαδοχικά για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας (παρουσίαση video), για τη σημασία της Βιώσιμης Κινητικότητας και τους Eναλλακτικούς Tρόπους Mετακίνησης. Με ερωτήσεις που υποβλήθηκαν στους μαθητές από τις κυρίες Σοφία Μαχαιρίδου, Αναστασία Φoύντα και τον κύριο Γιάννη Παρασκευόπουλο, εκπροσώπους της εταιρείας LEVER, εξουσιοδοτημένους από το Δήμο Αλίμου για την ενημέρωση, οι μαθητές ενεργοποιήθηκαν και συμμετείχαν σε γόνιμο διάλογο για την επίλυση των αποριών τους. Στόχος της ενημέρωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αξιοποίησης των ΜΜΜ.

Οι μαθητές θα συμμετάσχουν σε δράσεις και διαγωνισμό φωτογραφίας          με δώρο ποδήλατα. Τις δράσεις οργανώνει ο Δήμος Αλίμου, δηλώνοντας και φέτος συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας. Αξίζει να σημειωθεί ότι την προηγούμενη χρονιά βραβεύτηκε για την συμμετοχή του ο Άλιμος, και ήταν μια από τις έξι  Ευρωπαϊκές πόλεις που διακρίθηκαν.