Το σχολείο μας πραγματοποίησε τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Ιταλία από 28 Φεβρουαρίου έως 3 Μαρτίου 2023. Σκοπός ήταν η συμμετοχή μας στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο, ετήσιο θεσμό του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού σε συνεργασία με την Ελληνική Εθνική Επιτροπή της UNESCO και την αρωγή του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, που πραγματοποιήθηκε φέτος στη Βερόνα.

Η υπεύθυνη του προγράμματος, Σοφία Γαλανάκη με μια ομάδα 26 μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης, αντιπροσώπευσαν επάξια το σχολείο μας με την παρουσίαση της συνεισφοράς της ελληνικής σκέψης στη διαμόρφωση της σύγχρονης δημοκρατίας.

Συνοδοί ήταν η Διευθύντρια, Κωνσταντίνα Καντέλη, η φιλόλογος, Εύη Χαραλάμπους καθώς και η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, Μαρία Σμυρλή. Εκτός από τη Βερόνα, η ομάδα μας επισκέφτηκε τη Βενετία, τη Μπολόνια και τη λίμνη Γκάρντα.