Την Παρασκευή 10.2.2023 οι μαθητές της θετικής κατεύθυνσης προσανατολισμού υγείας επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών στου Παπάγου.

Ήταν μία επίσκεψη που είχε σκοπό την ενημέρωση των μαθητών για τον τρόπο λειτουργίας των ερευνητικών κέντρων μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού.

Φθάνοντας νωρίς το πρωί στο κέντρο, μας υποδέχθηκε η κ. Δέσποινα Σανούδου, μοριακή Βιολόγος και καθηγήτρια στην Ιατρική Σχολή, η οποία έκανε και την εισαγωγική ομιλία σχετικά με τη λειτουργία του Ινστιτούτου.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε το εργαστήριο φασματομετρίας όπου μας ενημέρωσαν για τη δουλειά τους στην ανίχνευση της δομής πρωτεϊνών (πρωτεωμική).

Η επόμενη παρουσίαση είχε σχέση με την χρήση του Zebrafish σαν μοντέλο για την μελέτη καρδιοαγγειακών νοσημάτων στον άνθρωπο και στο τέλος ενημερωθήκαμε για τη  λειτουργία του εργαστηρίου για τον σχεδιασμό νέων φαρμάκων μέσω προγραμμάτων υπολογιστών και 3D μοντέλων.

Συνοδοί καθηγητές: Ηλίας Γιασεμής, Βιολόγος- οργανωτής της επίσκεψης και Χριστίνα Μπακάλη, Χημικός.

20230210 083226