Στο πλαίσιο περιβαλλοντικών δράσεων σχετικά με την ευρωπαϊκή εβδομάδα κινητικότητας και με σύνθημα  ‘ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ”  οργανώθηκε στο σχολείο μας δράση σχετική με το ποδήλατο.

Ένα πλήθος μαθητών μας έφθασε το πρωϊ στο σχολείο με τα δικά του ποδήλατα και τα πάρκαραν στις ειδικές θέσεις που έχουν φτιαχτεί στο προαύλιο χώρο.  Αργότερα συμμετείχαν σε δραστηριότητες στο χώρο του σχολείο αλλά και στους δρόμους γύρω από αυτό.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων 2ου Λυκείου Αλίμου και τον Δήμο Αλίμου. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο κ. Στέφανος Διαμαντής, πρόεδρος του ΔΣ του Δήμου Αλίμου ο οποίος και μίλησε στους μαθητές για τη σημασία της χρήσης του ποδηλάτου σαν εναλλακτικού τρόπου κίνησης καθώς και η κ. Σμυρλή Μαρία, πρόεδρος του Συλλόγου  Γονέων & Κηδεμόνων 2ου Λυκείου Αλίμου.

Τους ευχαριστούμε.