Σε συνέχεια του ανωτέρω σχετικού και με δεδομένο ότι η ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων ορίστηκε τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020, σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα eεγγραφές θα ενεργοποιηθεί εκ νέου από το Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2020 έως και την Τετάρτη 9 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 23.59, προκειμένου να υποβληθούν κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής και μετεγγραφής για ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες, σύμφωνα με την με αρ.πρωτ. 79942/ΓΔ4/21-05-2019 Υ.Α. (Β΄ 2005) όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
Επισημαίνεται ότι όσον αφορά στις μετεγγραφές, ηλεκτρονικές αιτήσεις γίνονται μόνο για όσους/όσες υποβάλλουν αίτηση για πρώτη φορά. Όσοι/ες μαθητές/τριες έχουν υποβάλει ήδη αίτηση και έχουν κατανεμηθεί δεν υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση για την μετεγγραφή τους, αλλά απευθύνονται στις σχολικές μονάδες.
Για τα Γενικά Λύκεια οι παραπάνω αιτήσεις θα κατανεμηθούν, είτε αυτόματα λόγω ανανέωσης εγγραφής, είτε από την αρμόδια Διεύθυνση Δ.Ε., την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020 από τις 09.00 έως τις 18.00. Η μετάπτωση των απαιτούμενων δεδομένων της εφαρμογής για τα ΓΕ.Λ. θα είναι ορατές στο ΠΣ myschool την Τετάρτη 16 Σεπτεμβρίου 2020.
Για τα Επαγγελματικά Λύκεια οι παραπάνω αιτήσεις θα κατανεμηθούν από το Υ.ΠΑΙ.Θ. την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020 από τις 09.00 έως τις 18.00.
Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 και την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2020 οι Διευθυντές/ντριες ΕΠΑ.Λ. μπορούν να οριστικοποιήσουν τις αιτήσεις που υποβλήθηκαν κατά το χρονικό διάστημα των κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικών αιτήσεων.
Από την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 19.00, οι μαθητές/τριες και Διευθυντές/ντριες ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. θα μπορούν να ενημερωθούν για το αποτέλεσμα της κατανομής μέσω της εφαρμογής.
Από τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 09.00 π.μ. έως και την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 14.00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες, βάσει της ανωτέρω ΥΑ.
Με εντολή Υφυπουργού
Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ