Την Δευτέρα 16.12.2019 οι μαθητές του τμήματος Α2 επισκέφθηκαν τα γραφεία του ΚΕΘΕΑ στα εξάρχεια.
Μας υποδέχθηκε η κ. Αλαμπάνη Ελίνα, ειδικευμένη θεραπεύτρια του κέντρου.
Η κ. Αλαμπάνη μας εξήγησε το ρόλο του ΚΕΘΕΑ, τους τρόπους δουλειάς στο κέντρο αυτό και τις άλλες δομές τους (18άνω, ΟΚΑΝΑ κα). Το ΚΕΘΕΑ ασχολείται με τις εξαρτήσεις ατόμων από ναρκωτικά, αλκοόλ και το διαδίκτυο.
Η θεραπεύτρια συνομίλησε με τους μαθητές μας τον περισσότερο χρόνο της παρουσίασής της, καθώς στηρίχθηκε στη διαλογική συζήτηση μαζί τους, στις συχνές ερωτήσεις και στα μικρά παιχνίδια ρόλων.
Ήταν μία πολύ χρήσιμη και εποικοδομητική συνάντηση, σε πολύ καλό κλίμα, από την οποία οι μαθητές μας έφυγαν με χρήσιμες γνώσεις και συμβουλές για τη ζωή τους.
Συνοδοί καθηγητές ήταν οι κ. Τουλιοπούλου Ελισάβετ (χημικός) και κ. Γιασεμής Ηλίας (βιολόγος).