Νοέ 12

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης

Την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου οι μαθητές της Β τάξης επισκεφτήκαμε το Μουσείο Εθνικής  Αντίστασης στην Ηλιούπολη, στα πλαίσια των δράσεων του σχολείου μας για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου.
Στην αρχή παρακολουθήσαμε ένα video-ιστορική αναδρομή στα γεγονότα του Β παγκοσμίου πολέμου. Ακολούθησε ξενάγηση στα πλούσια εκθέματα του Μουσείου. Εντύπωση μας έκαναν τα προσωπικά αντικείμενα αγωνιστών, όπως το πιάνο της Ηρούς Κωνσταντοπούλου, τα όπλα, οι στολές, οι φωτογραφίες, οι εφημερίδες της εποχής, το κρεβάτι εκστρατείας και ο εξοπλισμός των στρατιωτών όπως παγούρια κατασκευασμένα από κολοκύθα και σαπούνι από χοιρινό λίπος. Συγκλονιστικές ήταν οι αναφορές στην προσφορά των γυναικών στην αντίσταση καθώς και προσωπικές ιστορίες ηρώων που ξεχώρισαν για το θάρρος και την αγωνιστικότητά τους. Η παρουσίαση έληξε με ένα video για την απελευθέρωση.
Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπους του Μουσείου για τη φιλοξενία, τη ζεστασιά και την προθυμία τους να απαντήσουν στις ερωτήσεις μας.
Οι μαθητές του Β1