Σάρωσε τα βραβεία η ομάδα Αlimodynamics του προγράμματος F1 in schools του 2oυ Λυκείου Αλίμου στους εθνικούς τελικούς, που διεξήχθησαν στο mall Αμαρουσίου, από την Πέμπτη 9/5 έως την Κυριακή 12/5/2019.
 Μετά από πολλούς μήνες σκληρής δουλειάς οι μαθητές μας πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη. Το όνειρό τους να συμμετάσχουν στον παγκόσμιο διαγωνισμό της Formula για μαθητές έγινε πραγματικότητα. Φέτος θα διεξαχθεί στο Abu Dhabi.
Ταυτόχρονα αναδείχτηκαν η καλύτερη ομάδα Δημοσίου Σχολείου. Αποκόμισαν επίσης  γνώσεις, δεξιότητες στην επικοινωνία, στο marketing,  στις συναλλαγές ,στην αγορά και την κατανάλωση υλικών για την  ολοκλήρωση του εγχειρήματός τους, το οποίο ήταν η επιτυχής κατασκευή ενός  ταχύτατου αμαξιδίου, με το οποίο συμμετείχαν στους αγώνες.
Πιο συγκεκριμένα κέρδισαν με τη σειρά τα παρακάτω βραβεία:
  • Bραβείο 2ης Νικήτριας ομάδας
  • Βραβείο Καλύτερης Ομάδας Δημοσίου Σχολείου
  • Βραβείο Καινοτόμου Σκέψης
  • Βραβείο Καλύτερων Ενεργειών Marketing
  • Bραβείο Καλύτερης Χρήσης Εργαλείων Social Media
  • Bραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής Αυτοκινήτου
     Αρωγούς στον αγώνα τους αυτό  είχαν πολλούς χορηγούς, με πιο σημαντικό  τον Δήμο Αλίμου. Ο Δήμαρχος Αλίμου, κ. Κονδύλης στάθηκε από την πρώτη στιγμή έμπρακτα ένθερμος υποστηρικτής της ιδέας των μαθητών μας να υλοποιήσουν το Πρόγραμμα  F1 in schools και του οφείλουμε τα μέγιστα για το τελικό αποτέλεσμα.
Το εγχείρημα υποστηρίχτηκε από τον Δήμο Αλίμου και την προηγούμενη σχολική χρονιά.
Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμο μας για τη στήριξη καινοτόμων Δράσεων, όπως αυτή της ομάδας μας.
Ευχαριστούμε πολύ όλους τους χορηγούς μας, χωρίς τους οποίους δε θα είχαμε την οικονομική δυνατότητα να προχωρήσουμε σ’έναν δρόμο που έδωσε τόσο μεγάλη εμπειρία στους μαθητές μας.
Θα ήταν παράλειψή μας να μην αναφέρουμε την Πρώτη Νικήτρια Ομάδα του αγώνα, την Ομάδα Alacrity της Eρασμείου  Ελληνογερμανικής Σχολής Αθηνών και με την οποία θα συνεργαστούμε στην προετοιμασία μας για το Παγκόσμιο.
         Συγχαρητήρια στην Alacrity!
    Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας !
            Βασικά μέλη:Γιάννης Χαϊνης
                                    Νίκος Μπούτσικας