Στις 4 Απριλίου 2019 οι μαθητές της  Β’ και η Γ’ Ομάδας Προσανατολισμού Θεωρητικών Σπουδών του σχολείου μας  πραγματοποίησαν  επίσκεψη στο ψηφιακό μουσείο της Ακαδημίας Πλάτωνος, με συνοδούς καθηγήτριες τις κυρίες Ντάνου, Γεωργοπούλου και Παλάσκα. Εκεί είχαν την ευκαιρία να έρθουν με βιωματικό τρόπο σε επαφή με τη διδασκαλία του Πλάτωνα και να αναπτύξουν μία ποικιλία από διαδραστικές δεξιότητες  με αφετηρία τη ζωή και το έργο του μεγάλου φιλοσόφου. Πιο συγκεκριμένα, παρακολούθησαν ψηφιακά δραματοποιημένους  διαλόγους από τον « Φαίδρο» και την «Πολιτεία» και είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν πρωτοβουλίες  με αφορμή φιλοσοφικούς συλλογισμούς ,να εκφραστούν δημιουργικά μέσα από πρωτότυπες  ασκήσεις στοχασμών  αλλά και να ψυχαγωγηθούν ,εμβαθύνοντας στο φιλοσοφικό λόγο του Πλάτωνα.
Η  διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με περιήγηση στο Αρχαιολογικό Πάρκο της Ακαδημίας ,προκειμένου  οι μαθητές να γνωρίσουν το χώρο τη Ακαδημίας, όπου έδρασε  ο μεγάλος φιλόσοφος, αλλά και μεταγενέστερα αρχαιολογικά μνημεία της Πλατωνικής συνοικίας.