Φεβ 24

Ενημερωτική συνάντηση για το CERN

Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2019 στις 17:30 στην αίθουσα του σχεδίου του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των γονέων σχετικά με την επίσκεψη 44 μαθητών στο CERN της Ελβετίας, το μεγαλύτερο Πειραματικό Κέντρο Ερευνών Σωματιδιακής Φυσικής, από τον κ. Καλογεράκο Πέτρο καθηγητή Φυσικής, εισηγητή και διοργανωτή της επίσκεψης.
            Κατά την συνάντηση έγινε παρουσίαση των σημαντικών σημείων της επίσκεψης, με έμφαση στα οφέλη από την επίσκεψη στο Ερευνητικό Κέντρο, αλλά και σε άλλα μέρη ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος.
            Επιπλέον διευκρινίστηκαν θέματα σχετικά με τις υποχρεώσεις των μαθητών, καθώς και την οργάνωση της ομάδας ώστε να λειτουργήσει αποτελεσματικότερα.
            Παρέμβαση έκανε η Διευθύντρια κ. Ρομποτή Σταματία και η καθηγήτρια κ. Σκούρα Αθανασία, συνοδός της διδακτικής επίσκεψης.