«14 Ιστορίες Αντίστασης» ήταν το θέμα «ζωντανής» μάθησης, με μοναδικά ιστορικά ντοκουμέντα από την Αντίσταση του λαού μας την περίοδο της κατοχής, που είχαν την ευκαιρία να δουν οι μαθητές της Α΄ τάξης (τμήματα Α3, Α4) του Λυκείου μας.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 12 Νοεμβρίου στη Δημοτική Πινακοθήκη Πειραιά, όπου οι μαθητές μας γνώρισαν προσωπικές, αυθεντικές μαρτυρίες Αγωνιστών και απλών ανθρώπων και τον αγώνα τους εναντίον του κατακτητή. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασίστηκε μεταξύ άλλων σε θεατρικές τεχνικές, όπως η παγωμένη εικόνα, η καταγραφή των συναισθημάτων των μαθητών σχετικά με τις ιστορίες που γνώριζαν, ενώ παράλληλα δόθηκε έμφαση σε σημαντικά γεγονότα της αντίστασης, όπως το μπλόκο της Κοκκινιάς και η εκτέλεση πατριωτών στην Καισαριανή.
Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ. Ρομποτή Σταματία, κ. Παλάσκα Μαρία και κ. Γάτσινου Βασιλική.