Καλούνται οι συνάδελφοι των σχολείων της Δ΄ Αθήνας να παρευρεθούν σε επιμορφωτική συνάντηση (ομιλία – συζήτηση) με τον Επίκουρο Καθηγητή Νευρογενετικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρήστο Γιαπιτζάκη με θέμα:

«Ο λοιμός των Αθηνών: ιστορική, ιατρική και φιλοσοφική προσέγγιση υπό το φως της σύγχρονης έρευνας DNA»

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθείτην Τετάρτη 5 Απριλίου 2017 και ώρες 18.00 – 20.00 στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου/ΓΕΛ Αγίου Δημητρίου (Στρογγυλό), Παπάγου 23, Άγιος Δημήτριος.

Ο Χρήστος Γιαπιτζάκης υπήρξε ο πρώτος επιστήμονας που πραγματοποίησε στην Ελλάδα έρευνα αρχαίου DNA, ενώ, συμμετέχοντας σε διεπιστημονική ομάδα, ταυτοποίησε τον υπεύθυνο μικροβιακό παράγοντα του λοιμού των Αθηνών κατά τον Πελοποννησιακό πόλεμο και συνέβαλε στην «αναβίωση» της Μύρτιδας, όπως ονομάστηκε η 11χρονη Αθηναία που χάθηκε από τον λοιμό. Εκτός της Ιατρικής ο Χρήστος Γιαπιτζάκης έχει ασχοληθεί συστηματικά με τη φιλοσοφία και τη σχέση της με την επιστήμη. Είναι ιδρυτικό μέλος των Φίλων της Επικούρειας Φιλοσοφίας «Κήπος των Αθηνών».

Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι ΠΕ02 & ΠΕ04 Δ΄ ΔΔΕ Αθήνας

Αγγελική Χρονοπούλου