Πόσο εύκολο είναι ένα ταξίδι προς τη Φυγή; Και όταν φτάσεις εκεί τι ακολουθεί μετά; Πόσοι αλήθεια προσέφυγαν ανά τους αιώνες σε αυτό το ανεξερεύνητο μέρος;

Μέσα από μια σειρά διαδραστικών ασκήσεων με εργαλείο τη θεατρική έκφραση οι μαθητές της  Β’ λυκείου έγιναν συνοδοιπόροι ανθρώπων που αναγκάστηκαν να “κοιτάξουν αντίθετα από τη γενέτειρά τους”. Συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Προς Φυγή” της Αction Aid, οι μαθητές προβληματίστηκαν για το προσφυγικό ζήτημα και πήραν θέση απέναντι στη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα, την ευθύνη που έχουμε όλοι ως πολίτες και άνθρωποι καθώς και τους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης και επίλυσης ενός τόσο σοβαρού προβλήματος.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16-12-2016 για τα τμήματα Β1 και Β4 και τη Δευτέρα 19-12-2016 για τα Β2 και Β3 στα γραφεία της Action Aid στο Κουκάκι, στα πλαίσια μιας συστηματικής προσπάθειας που γίνεται στο σχολείο μας  για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών καθώς και την κινητοποίηση και την ενεργή συμμετοχή τους σε δράσεις αλληλεγγύης.

Α. Σκαρή