Το σχολείο μας  συνεργάζεται με τον Ειδικό Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Ν.Αττικής (ΕΔΣΝΑ),  τον αρμόδιο φορέα για την διαχείριση των απορριμμάτων του λεκανοπέδιου Αττικής,  ο οποίος δραστηριοποιείται στον τομέα της ανακύκλωσης χαρτιού με το σύστημα Διαλογής στην Πηγή (ΔσΠ), εφαρμόζοντας πρόγραμμα συλλογής του έντυπου χαρτιού σε Δήμους της Περιφέρειας Αττικής.
Φέτος για πρώτη φορά, στοχεύοντας στην ευαισθητοποίηση και την ενεργό συμμετοχή των παιδιών, ο φορέας προχώρησε σε ανασχεδιασμό του δικτύου συλλογής, εντάσσοντας τα σχολικά κτίρια στο Πρόγραμμά του.
Έτσι τοποθετήθηκε στο προαύλιο του σχολείου μεγάλος πράσινος κάδος με κίτρινο καπάκι για την συλλογή του χαρτιού και μικροί χάρτινοι ειδικά διαμορφωμένοι κάδοι στους διαδρόμους του σχολείου.
Παράλληλα το σχολείο μας συνεχίζει τα προγράμματα ανακύκλωσης μπαταριών, πλαστικού και πλαστικών καπακιών μπουκαλιών, σε ειδικούς χώρους.